45 Derece Yanmazlık Testinin Önemi

45 Derece Yanmazlık Testinin Önemi

45 derece yanmazlık testinin önemi kontrollü bir otamda yanmaya karşı direnci ölçümlemenizdir. Böylece doğrudan olmasa da testi planimetre ölçümüyle tamamlayabilirsiniz.

Planimetreyle doğrudan yanmış kumaş üzerinde ölçüm yapamazsınız.

45 Derece Yanmazlik Kabini Sonrası Analize Hazırlık

Öncelikle yanarak büzülmüş kumaş yüzeyinin düzensiz hale gelmiş hasarlı ve daralan bölgesini genişletmelisiniz. Böylece izleme kağıdı ile numunenin orijinal boyutlarını çoğaltıp ve planimetre ile ölçebilirsiniz.

Ayrıca, hasar olmamasına rağmen kırılgan kumaşlar için eğer hasarlı bölge net değilse numune yırtılmalı ve hasarlı alan aradan çıkarılmalıdır.

45 Derece Yanmazlık Test Prosedürü

Non-Formal olarak adlandırılan bu proses testi, hasarlı bölge alanı ölçümü için kullanırsınız. Bununla birlikte testte standart karbondan yapılmış kantitatif kağıdı kullanmalısınız. Ayrıca hasarlı alanı karbon kağıdına çizip, bu çizimi makas yardımıyla kesmelisiniz. Böylece kağıdın ağırlığını metrekare başına ağırlık olarak hesaplayabilirsiniz.

Sonuç olarak test sonucunu kağıdın yönteme uygun şekilde hesaplayarak elde edersiniz.

Bununla birlikte ASTM yanıcılık testi ve giyim kumaşı, dekoratif kumaş, çadır kumaşı vb. FTMS yanıcılık testini bu yöntemle gerçekleştirebilirsiniz.

testex-tf310-45-derece-yanmazlik-test-kabini-enfor-2

Faydalı Bilgi

Testex TF310 45 Derece Yanmazlık Test Kabini‘nın öne çıkan özellikleri:

 • Test Gözetleme Penceresi
 • Otomatik Test Zaman Kontrolü
 • 0,1 sn Zamanlayıcı Hassasiyeti
 • Otomatik Alevleyici

TESTEX TF310

45 Derece Yanmazlık Test Kabini

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
 • Güçlü referanslar.
 • Fiyat-performans cihazları.
 • Sektörün tercihi.

45 Derece Yanmazlık Testinin Önemi” için 2 değerlendirme yapılmıştır

 1. Avatar photo Yiğit Kırca dedi ki:

  Karavanlar için kullanılan kumaşlarda bu TESTEX TF310 cihazıyla mı test yapılması gerekiyor, yoksa bununla ilgili başka bir cihaz var mı?

  1. Avatar photo Müşteri Hizmetleri dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler. Karavanları da kapsayabilecek tüm tekstil ürünleri için Testex marka ürünlerimizde birçok yanmazlık test cihazı bulunmaktadır. Tekstil ürünleriyle birlikte kopozit malzemeleri de test etmek isterseniz, bunun için Testex UL94 Yanmazlık Test Kabini’ni tercih edebilirsiniz.

   Tüm yanmazlık test tipinde kullanılabilecek cihazlarımız:https://enfor.com.tr/filtre/test-tipleri/yanmazlik/

   Testex UL94 Yanmazlık Test Kabini:https://enfor.com.tr/testex/ul94-yanmazlik-test-kabini-testex-tf328/

Bir yanıt yazın