Dokuma Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri ve Test Standartları
Dokuma Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri ve Test Standartları

Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri

Kumaşların spesifikasyon parametreleri dokuma ve örme kumaşlar olmak üzere iki ana grupta inceleyebilirsiniz. Buna göre genişlik, uzunluk, kalınlık, gram ağırlığı, çözgü-atkı yoğunluğu ve dokunmuş kumaş temsili, dokuma kumaş parametrelerini oluşturur.

Bununla birlikte örgü makinesi mastarı, döngü uzunluğu, yoğunluk, gram ağırlığı, genişlik ve örme kumaş temsili ise örme parametrelerini oluşturur.

Ayrıca örme kumaşların gösterimleri kumaş spesifikasyonunun yanında makinenin ölçüsü, toplam iğne sayısı, iplik spesifikasyonu kompozisyonu, bitmiş ürün spesifikasyonu gibi etmenlere de bağlıdır.

Kumaşların Test Standartları

Kumaşların standartları ISO, ASTM ve GB standartlarınca belirlenmiştir. Böylece kumaş yoğunluğu, gram ağırlığı, genişlik ve incelik gibi parametreler standara bağlanmıştır.

Sonuç olarak bir tekstil ürünü üretirken, belirtilen kumaş parametreleri için yukarıdaki standartlara akredite olmanız beklenir ve bu akreditasyonu tekstil test cihazlarınızla önceden test edebilirsiniz.

Renk, doku, tuşe, hammadde ve yoğunluk tekstil kumaşının nihai kalite özellikleridir.

Kumaşların Spesifikasyon Parametre Detayları

Temel olarak dokuma kumaşlar çözgü-atkı ipliği inceliği, çözgü-atkı yoğunluğu ve kumaş kontrüksiyonu ile ilgilidir. Ayrıca ve ana spesifikasyon parametreleri uzunluk, genişlik, kalınlık, ağırlık vb. olarak sınıflandırılabilmektedir.

Genişlik (ISO 22198, ASTM D3774, GB/T 4666)

Kumaşın genişlik birimi cm olacak şekilde yanal genişliği ifade eder. Ancak bazı uluslararası ticaretlerde inç de kullanılmaktadır. Aynı zamanda bir cetvelle ölçülebilir. Genişlik, dokuma dokuma tezgahının genişliğinden, çekme derecesinden, son kullanımdan, şekillendirici ramöz ve diğer faktörlerden etkilenmektedir.

Uzunluk

Kumaşın bir bölümünün uzunluğu birim olarak metre (m) ya da yarda olarak ifade edilmektedir. Uzunluğun belirlenmesinde kumaşın birim ağırlığı, kalınlığı, hacim kapasitesi, işlemesi, ayrıca terbiye ve sıra malzeme kesiminden sonra baskı ve boyama ve diğer faktörlerden de yararlanılır. Kumaş uzunluğu genellikle bir kumaş kontrol makinesinde ölçülmektedir.

Kalınlık (ISO 5084, ASTM D1777, GB/T 3820)

Kumaşın ön ve arkasındaki mesafedir. Birim olarak milimetre (mm) kullanılır. Ölçümü bir kumaş kalınlık cihazı ile yapılır. Kumaşın kalınlığını temel olarak iplik inceliği, kullanım alanı, desen tipi belirlemektedir. Ancak genel olarak ifade edilirken kumaşın kalınlığı yerine kumaş gramajı kullanılmaktadır.

Gram Ağırlık (ISO 3801, ASTM D3776/D3776M, GB/T 4669)

Kumaş birim alanının ağırlığı ya da kumaşın gram ağırlığı da denilen bu spesifikasyon yaygın olarak g/m2  veya oz/yarda2  birimleri ile ifade edilir. Kumaşın gram ağırlığını iplik inceliği, kumaş kalınlığı ve kumaş yoğunluğu gibi faktörler etkiler. Bununla birlikte bu parametreler kumaşın performansını da doğrudan etkiler. Ayrıca kumaş fiyatının belirlenmesinde de kullanılmaktadır. Ticari işlemlerde ve kalite kontrol de gram ağırlığı önemli bir spesifikasyon ve kalite göstergesi haline gelmektedir.

Atkı-Çözgü Yoğunluğu (ISO 7211-2, ASTM D3775, GB/T 4668)

Kumaş yoğunluğu kumaşın enine ve boyuna 1 cm²’deki atkı ve çözgü ipliklerinin sayısı ile belirlenmektedir. Ek olarak ipek ve naylon gibi ince kumaşlar ise 210T gibi T cinsinden ifade edilen inç kare aralığı başına iplik sayısının toplamı olarak gösterilmektedir.

testex-tf121c-kumas-kalinlik-olcum-cihazi-enfor-1

Faydalı Bilgi

Testex TF121C Kumaş Kalınlık Ölçüm Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

  • 25mm Azami Numune Kalınlığı
  • 0,01 ~ 0,001mm Hassasiyet
  • 5 Farklı Baskı Ayağı Alanı
  • 2 Farklı Baskı Zamanı
  • Dijital Ekran

TESTEX TF121C

Kumaş Kalınlık Ölçüm Cihazı

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
  • Güçlü referanslar.
  • Fiyat-performans cihazları.
  • Sektörün tercihi.

Bir yanıt yazın