Örme Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri ve Test Standartları
Örme Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri ve Test Standartları

Kumaşların Spesifikasyon Parametreleri

Kumaşların spesifikasyon parametreleri dokuma ve örme kumaşlar olmak üzere iki ana grupta inceleyebilirsiniz. Buna göre genişlik, uzunluk, kalınlık, gram ağırlığı, çözgü-atkı yoğunluğu ve dokunmuş kumaş temsili, dokuma kumaş parametrelerini oluşturur.

Bununla birlikte örgü makinesi mastarı, döngü uzunluğu, yoğunluk, gram ağırlığı, genişlik ve örme kumaş temsili ise örme parametrelerini oluşturur.

Ayrıca örme kumaşların gösterimleri kumaş spesifikasyonunun yanında makinenin ölçüsü, toplam iğne sayısı, iplik spesifikasyonu kompozisyonu, bitmiş ürün spesifikasyonu gibi etmenlere de bağlıdır.

Kumaşların Test Standartları

Kumaşların standartları ISO, ASTM ve GB standartlarınca belirlenmiştir. Böylece kumaş yoğunluğu, gram ağırlığı, genişlik ve incelik gibi parametreler standara bağlanmıştır.

Sonuç olarak bir tekstil ürünü üretirken, belirtilen kumaş parametreleri için yukarıdaki standartlara akredite olmanız beklenir ve bu akreditasyonu tekstil test cihazlarınızla önceden test edebilirsiniz.

Renk, doku, tuşe, hammadde ve yoğunluk tekstil kumaşının nihai kalite özellikleridir.

Örme Kumaşların Spesifikasyon Parametre Detayları

Örme kumaşlar ilmeklerin seri olarak birbirleri ile bağlanmaları ile oluşur. Bu nedenle örme kumaşlar daha yumuşak doku, elastikiyet ve daha kolay deforme olma gibi özelliklere sahiptirler.

Örgü Makineleri Ölçü Birimleri

Makine mastarı bir yuvarlak örgü makinesi terimidir. Bu terim makine üzerindeki 1 inç uzunluğunda bulunan iğne sayısını ifade etmektedir. 1 inç 2,54 cm yani 25,4 mm’dir. Örneğin 28G gösterimi, 1 inç uzunluğunda 28 adet iğne olduğunu ifade eder. İğne sayısı kumaşın seyrekliğini de göstermektedir.

İlmek Uzunluğu

İlmek uzunluğu, genellikle birim olarak mm olarak her ilmeğin iplik uzunluğunu ifade eder. Ayrıca, örme kumaşların önemli bir fiziksel parametresidir. İlmek boyu, yani iki ilmek arası uzaklık, ne kadar fazla olursa kumaş o kadar gevşek olur. Dolayısıyla dağılması, dış kuvvetlerden etkilenmesi kolaylaşarak boncuklanma ve çengellenme haslığı düşer.

Yoğunluk (ASTM D3887)

Birim uzunluk başına ilmek sayısı örme kumaş yoğunluğunu ifade etmektedir. Bir örgü kumaşın yoğunluk yönü, kullanılan örgü makinesinin makine ölçüsü ile ilgilidir, bu nedenle çoğu zaman, makine ölçüsünü bildikten sonra, çubuk yönünün yoğunluğunu belirtmeye gerek yoktur. Örme kumaşın yoğunluğu, kumaşın seyreklik derecesini yansıtmaktadır. Yani yoğunluk ne kadar küçükse, kumaş o kadar seyrek ve geçirgen olmaktadır.

Gram Ağırlık (ISO 3801, ASTM D3776/D3776M, GB/T 4669)

Genellikle g/m ² veya oz/yarda ² olarak ifade edilen, birim alan başına düşen örme kumaş ağırlığıdır. Örme kumaşın esneme özelliğinden dolayı doğru bir uzunluk elde edilemediği için ticarette değerlendirme için gram ağırlığı kullanılır.

Genişlik (ISO 22198, ASTM D3774, GB/T 4666)

Enin bir brüt genişliği ve efektif genişliği vardır, brüt en kumaşın tüm genişliğini ifade eder, efektif genişlik kullanılabilecek kumaşın efektif genişliğini ifade eder.

Örme kumaşların genişliği cm ya da inç olarak gösterilmektedir.

Örme Kumaş Gösterimi/Temsili

Örme kumaşların gösterimleri kumaş spesifikasyonunun yanında makinenin ölçüsü, toplam iğne sayısı, iplik spesifikasyonu kompozisyonu, bitmiş ürün spesifikasyonu gibi etmenlere de bağlıdır.

Örneğin; 15G, 34 inç, 1860T, 29.15 Tex,  Pamuk 240g/m²*65 inç ifadesi, makine ölçüsünün 15G olduğu, toplam iğne sayısının 1860T , hammaddenin 29.15 Tex pamuk ipliği , gram ağırlığın 240g/m² ve genişliğin 65 inç örme kumaş olduğu anlamına gelmektedir.

Testex TF114 Pnömatik Kumaş Sertlik Ölçer

Faydalı Bilgi

Testex TF114 Pnömatik Kumaş Sertlik Ölçüm Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

  • Özel Pnömatik Silindir
  • Dijital Kuvvet Ölçer: 50 kgf, 500N veya 100lb
  • Laboratuvar Basınçlı Hava Girişi

TESTEX TF114

Pnömatik Kumaş Sertlik Ölçer

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
  • Güçlü referanslar.
  • Fiyat-performans cihazları.
  • Sektörün tercihi.
Testex TF114 Pnömatik Kumaş Sertlik Ölçer

Bir yanıt yazın