Ambalaj Basma Testi ve Önemi #ambalaj #bct #enfor
Ambalaj Basma Testi ve Önemi #ambalaj #bct #enfor

Ambalaj Basma Testi ve Önemi

Ambalaj basma testi ve önemi, depolama ve nakliye süreçlerinde ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ambalaj performans testlerini ambalaj malzemesine ve ortam ile iklim şartlarına göre çeşitlendirmeniz mümkündür. Bununla birlikte temel olarak karton ve oluklu mukavva kolileri, taşıma kasaları, plastik konteynerleri, IBC tankları ve diğer benzeri ambalajlarınızın basınç dayanımının ölçümleyip iyileştirebilirsiniz.

Sonuç olarak bu test tipinde analiz ve optimizasyon, ambalajlarınızın taşıma sırasında maruz kalabileceği ve devamında da depolanacağı şartlara göre standartlaştırılır.

Ambalaj basma testi ASTM, BS, CFR, ISTA, EN, DIN, FEFCO, TAPPI ve UNE gibi standartlarla ilişkilendirilebilir ve burada yer alan bazı standartlar birbiriyle doğrudan ilişkilidir.

Ambalaj Basma Test Standartları

Ambalaj basma test standartları ambalajın taşıma ve istiflenme sürecinde maruz kalacağı basınç dayanım kapasitesine göre belirlenir. Bunun tespitinde ve standartlaştırılmasında “Kutu Ezilme Testi” (BCT) ve “Kenar Ezilme Testi” (ECT) cihazlarından faydalanmanız gerekir.

Ambalaj basma testi için ön plana çıkan ve genel talep gören standartlar şunlardır:

Kutu ve Koli Ambalajlarda Basma Testleri

 • BCT – Kutu Ezilme Dayanım Testi nedir?
  BCT testi ambalaj basma testinin en önemli basamaklarından biridir. Öncelikle oluklu mukavva ambalajın taşıyabileceği yük miktarını tespit edersiniz. Bununla birlikte FEFCO standardına uygunluğunu ölçümlersiniz.
 • BST – Patlatma Dayanımı Testi nedir?
  BST testinde ise oluklu mukavva ambalajının içten ve dıştan alabileceği darbelere karşı direncini ölçümlersiniz.
 • ECT – Kenar Ezilme Dayanım Testi nedir?
  ECT testi ambalaj basma testinin bir diğer önemli basamağıdır. Burada koli içindeki olukların paralel basınca karşı nasıl tepki verdiği simüle edersiniz. Dolayısıyla ürünü korumak adına gerekli iyileştirmeleri sağlarsınız.
 • FCT – Yatay Ezilme Dayanım Testi nedir?
  FCT testinde kolinin darbe emme mukavemetini, yüzeye uygulayacağınız dik basınçla test edersiniz. Dolayısıyla taşıma sırasında oluşabilecek yanal kuvvetleri de böyle test etmiş olursunuz.
tls-seri-val-bct-kutu-baski-presi-test-cihazi-enfor-3

Faydalı Bilgi

TLS Val-Serisi Kutu Baskı Presi Test Cihazının sunduğu RS-232 arayüzlü yazılım ile testin her aşamasında uygulanan presi ve sapmayı canlı grafik üzerinden görüntüleyip kaydedebilirsiniz.

TLS Val-Serisi

Kutu Baskı Presi Test Cihazı

TLS, 1984 yılından beri kağıt, pulp, karton ve oluklu mukavva üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Kutu baskı presi - BCT; karton ve oluklu mukavva kolilerin, taşıma kasalarının, plastik konteynerlerin, IBC tanklarının ve diğer benzeri ambalajların basınç dayanımının, deformasyon ve istiflenme kapasitelerinin ölçülmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Uluslararası markalara akreditedir.
 • Sektör öncüsü.
 • Ultra dayanıklı.
 • Milimetrik sonuç hassasiyeti.

Bir yanıt yazın