Su Buharı Geçirgenlik Testi ve Önemi #enfor #ambalajtestleri
Su Buharı Geçirgenlik Testi ve Önemi #enfor #ambalajtestleri

Su Buharı Geçirgenlik Testi ve Önemi

Su buharı geçirgenlik testi ve önemi çeşitli ambalajların su buharına karşı geçirgenlik özelliklerini analiz etmeniz noktasında öne çıkmaktadır. Bununla birlikte film, folyo ve kağıt gibi ambalaj malzemelerinizin geirgenlik kapasitesini test ederek iyileştirebilirsiniz. Böylece gelişmiş termostat teknolojisiyle sabit sıcaklıklarda testinizi günlük aşırı koşullarda da simüle etme imkanınız olur.

Su buharı gerirgenlik testi, geniş hacimli ambalajlı üretime başlamadan olası depolama ve kullanım sürecinde oluşabilecek sorunları analiz ederek, gerekiyorsa üretim öncesi iyileştirmeleri yapmanıza olanak tanır.

Ambalaj üreticileri, üretim sonrası zarar maliyetlerini düşürmesi sebebiyle su buharı geçirgenlik testini sıklıkla uygulamaktadır.

Su buharı geçirgenlik testi nasıl yapılır?

Su buharı geçirgenlik testi ile numunenizin belli sıcaklıklar altında su buharı iletim hızını, yani nem buharı geçirgenliğini test edersiniz. Öncelikle kontrollü ortam şartlarını belirli bir sıcaklık ve nem yüzdesi ile sınırlandırmalısınız. Böylece iki yüzey arasındaki buhar basıncı farkını ölçümleyebilirsiniz. koşulları altında belirli bir zaman biriminde ölçülen bir alandan iletilen su buharı kütlesidir. Su buharı geçirgenliği, belirli bir nem ve sıcaklıkta, iki yüzey arasındaki buhar basıncı farkının bir sonucudur.

Bununla birlikte su buharı geçirgenliği, malzemenin nefes alabilirlik özelliğini de gösterir. Dolayısıyla su buharı geçirgenliğine belirlediğiniz ölçülerde izin vererek nemin dışarıya geçebilmesine ve içeride nemden dolayı bir hasar oluşmamasını da isteyebilirsiniz. Sonuç olarak su buharı geçirgenlik testinde nem geçirgenliğinin belirleyeceğiniz yüzde içerisinde kalması için iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Su Buharı Geçirgenlik Testi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

 • Su buharı geçirgenlik testi hangi ambalaj türlerine uygulanır?
  Filmi, folyo ve kağıt başta olmak üzere türevli ambalaj ürünlerine uygulayabilirisiniz. Bununla birlikte lamine malzemeler ve tekstil ürünleri için de nem geçirginliğini test edebilirsiniz. Çünkü bu testle aynı zamanda malzemenin ve dolayısıyla nihai ürününüzün nefes alabilirlik özelliklerini de anlarsınız.
 • Su buharı geçirgenlik testi herhangi bir standardı karşılıyor mu?
  Evet, bu test ASTM (, , ), ISO (, , , ) ve TAPPI (, , ) standartlarıyla ilişkilidir. Gravimetrik kap ve basınçlı hava kullanımını gerektirir. Bununla birlikte tekstil ürünleri için TS EN ISO 11092 standardını denetlemeniz gerekecektir.
 • Su buharı geçirgenlik testi cihazları kalibrasyona ihtiyaç duyar mı?
  Markaya göre değişmekle birlikte, Enfor’un Türkiye temsilciliğini sürdürdüğü global lider GBPI markalı test cihazında herhangi bir kalibrasyona ihtiyaç duymazsınız.
 • Vakumlu sızıntı testi cihazları sarf malzemeye ihtiyaç duyarlar mı?
  Hayır, sadece kurutucu ve su metodu olarak ikiye ayırabileceğimiz testlerde doğal suya ihtiyacınız olacaktır. Bunun dışında herhangi bir sarf malzemeye ihtiyacınız yoktur.

Faydalı Bilgi

GBPI W413 Su Buharı Geçirgenlik Test Cihazı ile sabit sıcaklık ve nem yüzdesi ile testinizi gerçekleştirip, analiz verilerini bilgisayarınızda görüntüleyip kaydedebilirsiniz.

GBPI W413

Su Buharı Geçirgenlik Test Cihazı

Güçlü referanslar. Fiyat-performans cihazları. Sektörün tercihi.

GBPI, 2002 yılından beri ambalaj sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. 300’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen GBPI, uluslararası markalara akreditedir. SGS, BV ve Intertek gibi devlerle resmi işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır.

Su Buharı Geçirgenlik Test Cihazı - GBPI W413 #enfor #gbpi #ambalajtestleri

Bir yanıt yazın