Kumaş Mukavemet Testinin Önemi #tekstil #kumasmukavemeti #enfor

Kumaş Mukavemet Testinin Önemi

Kumaş mukavemet testinin önemi öncelikle örülmüş kumaşlarda ortaya çıkmaktadır. Böylece kumaşlarda kullanılan atkı ve çözgü ipliklerinin basınca karşı direnç performansını değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte kumaş numunenizin farklı yönlerden dayanımını Newton biriminden ölçerek ilişkili standardını ölçebilirsiniz.

Sonuç olarak bu test tipinde sıkıştırma, kopma, soyma, kesme, yırtma, döngüsel, sürünme ve çoklu adımlı test aşamaları uygulanmaktadır.

Kumaş mukavemet testi ASTM, BS, EN ve ISO gibi standartlarla ilişkilendirilebilmekle birlikte Marks & Spencer gibi üreticilerin ek M&S-P70 gibi standartları aranabilmektedir.

Kumaş Mukavemeti Test Standartları

Kumaş mukavemeti test standartlarını kumaşa uygulayacağınız çok yönlü ve farklı N kuvvetlerini sıkıştırma, kopma, soyma, kesme, yırtma, döngüsel, sürünme ve çoklu adımlı testler üzerinden belirleyebilirsiniz. Böylece örgü, filtre, paraşüt, çuval ve ağ gibi farklı türde kumaşlar için de gerekli standartlara uygunluğunuzu akredite edebilirsiniz.

Kumaş mukavemeti için ön plana çıkan ve genel talep gören standartlar şunlardır:

Kumaş Mukavemet Testinde Kritik Noktalar

  • Kumaş mukavemet testinin kritik noktalarının başında testi ani bir kuvvetle uygulanmanız gelir. Dolayısıyla metrekareye düşen Newton basıncını ani bir kuvvet kullanarak kumaşı patlatabilmeniz ve bu testin tekrar edebilir olmanız için hassas bir mukavemet test cihazı kullanmalısınız.
  • Bir diğer kritik nokta, testin tekrarlanması noktasında numuneleri biçim yönünden eş hazırlamanızdır. Dolayısıyla bunun için profesyonel bir numune kesici kullanmalısınız.
  • Bir diğer kritik nokta ise mukavemetle birlikte uygulanabilecek, fakat birbirinden farklı olan patlama mukavemeti testini bilmenizdir. Bu testte kumaş numunenizi sıvı veya gaz akışkanlar aracılığıyla ani bir patlama kuvvetine karşı test edersiniz. Böylece numunenizi tek taraflı, eşit dağılımlı ve doğrusal artış gösteren basınç altında patlamaya ve delinmeye karşı direncini ölçebilirsiniz.
  • Son kritik nokta ise eş numunelerde çekme etkisi ile kopartma işleminin en az bir kez çözgü ve bir kez atkı yönünde olmak üzere, farklı sıcaklık ve ıslaklıklarda uygulanmasıdır. Bunun sebebi gerçek hayatta kullanıcı davranışlarının doğru simüle edilebilmesidir. Böylece numune verilerini kumaş kalitesinin optimizasyonunda kullanabilir, farklı örme kumaşlar için dayanıklılık testlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.
testometric-x250-3-iplik-mukavemet-test-cihazi-enfor-2

Faydalı Bilgi

Testometric X250 serisi Tekstil Mukavemet Test Cihazı, geniş çene ve test aparatı seçenekleri ile tekrarlanabilir testler için ultra hassas hareket kontrolü sunar. Böylece dokunmatik ekranı üzerinden testlerinizi otomatikleştirip denetleyebilrsiniz.

Testometric X250-3

Tekstil Mukavemet Test Cihazı

50 yılı aşkın tecrübesiyle tekstil sektörü için fiziksel performans test cihazları üreten Testometric, yüksek hassasiyetli birinci sınıf materyallerden oluşan komple test istasyonları ile global sektör lideridir.

Bununla birlikte dokuma, örgü, raşel, non-woven, teknik tekstil, ev tekstili ve geotekstil kumaşlar için geliştirdiği özel yazılımı sayesinde tüm uluslararası standartları destekler.

  • Birinci sınıf materyal.
  • Yüksek hassasiyet.
  • Global lider.

Bir yanıt yazın