Tüylenme ve Boncuklanma için Farklı Test Yöntemleri
Tüylenme ve Boncuklanma için Farklı Test Yöntemleri

Tüylenme ve Boncuklanma için Farklı Test Yöntemleri

Tüylenme ve boncuklanma için farklı test yöntemleri, kumaşınızın direncini, giysilerinizin giyilebilirliğini ve görünüm performasını etkileyen önemli faktörlerden olduğu için sürekli geliştirilmeye devam etmektedir. Dolayısıyla bu özelliklerini farklı şekillerde test etmek amacıyla çeşitli yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Farklı test koşulları altında aynı test yönteminde dahi direnç değişir.

Neden Farklı Testler Uygulamalısınız?

Aynı kumaşın çeşitli test yöntemleriyle boncuklanma direnci farklılık gösterecektir. Örneğin dairesel yörünge yöntemi ile modifiye Martindale yöntemi arasındaki boncuklanma testi sonuçları arasındaki fark 2 dereceye yakındır. Bununla birlikte örme kumaşta, boncuklanma kutusu yöntemi ile dairesel lokus veya modifiye Martindale yöntemleri sonucuna göre bir derece daha yüksektir.

Farklı Test Yöntemlerinin Karşılaştırılması

  • Dairesel Lokus Yöntemi

GB/T 4802.1-2008 standardındaki test koşulları sentetik filament kumaştan yapılan spor giysilerde uygulayabilirsiniz. Buna karşın kısa lifli pamuk ve ipek kumaşlar standarttaki sınıflandırmaların hiçbirine uymadığından, uygun test koşullarının seçilmesi durumunda dahi doğru sonuç alamazsınız.

  • Modifiye Martindale Yöntemi

Dekoratif olmayan dokuma ve örme kumaşlar için aşındırıcı, kumaşın kendisi veya GB/T 4802.2-2008 standardında kullanılan standart bir yün aşındırıcı kumaşta uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte sürtünme sayısı aynı olmasına rağmen, bu iki aşındırıcı türü için test sonuçları oldukça farklıdır.

Öncelikle farklı sayıda ovma dahi farklı test sonuçları almanıza sebep olur. Dolayısıyla boncuklanma direncini değerlendirmek için GB/T 4802.2-2008 standardı seçtiğinizde, aşındırıcı tipi ile sürtünme sayısını belirtmelisiniz.

Smartindale Martindale Aşınma ve Boncuklama Cihazı - Enfor #enfor #chiuvention

Faydalı Bilgi

Chiuvention Smartindale Aşınma ve Boncuklama Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

  • Farklı ihtiyaçları karşılamak için üç tür hız ölçümü
  • IOT Ekosistem Erişimi

CHIUVENTION SMARTINDALE

Martindale Aşınma ve Boncuklama Cihazı

SmartTexLab mobil uygulası test sürecini uzaktan başlatabilir, izleyebilir ve kontrol ederek daha verimli ve kullanışlı hale getirir. Ek olarak, test ekipmanınızın her zaman en iyi durumda olmasını sağlamak için ekipmanımız bakım, kalibrasyon ve sarf malzemesi ikmali için otomatik hatırlatıcılarla birlikte gelir.
  • Akıllı Tekstil Test Cihazları
  • SmartTexLab IOT Ekosistemi
  • Otomatik Kalibrasyon
Smartindale Martindale Aşınma ve Boncuklama Cihazı - Enfor #enfor #chiuvention

Bir yanıt yazın