Vakumlu Sızıntı Testi ve Önemi #enfor #ambalajtestleri
Vakumlu Sızıntı Testi ve Önemi #enfor #ambalajtestleri

Vakumlu Sızıntı Testi ve Önemi

Vakumlu sızıntı testi ve önemi çeşitli ambalajların sızdırmazlık özelliklerini garantiye almanız noktasında öne çıkmaktadır. Bununla birlikte PLC ve PET gibi plastik malzemelerin dışında, metal ve cam gibi malzemelerden oluşan ambalajları vakumla test etmek için güvenli bir test cihazı edinmelisiniz. Böylece basınçlı bir ortamda vakum dolayısıyla oluşacak güvenlik risklerini minimize edebilirsiniz.

Vakumlu sızıntı testi, geniş hacimli ambalajlı üretime başlamadan olası sorunları analiz ederek, gerekiyorsa üretim öncesi iyileştirmeleri yapmanıza olanak tanır.

Vakumlu sızıntı testi, içecek ve ilaç sanayi başta olmak üzere, üretim sonrası zarar maliyetlerini düşürmesi sebebiyle tercih edilen önemli bir testtir.

Vakumlu Sızıntı Testi nasıl yapılır?

Vakumlu sızıntı testi, vakum kabininde sıvı veya gaz olacak şekilde yapılabilir. Böylece ortamı vakumladığınızda ambalajın sızdırmazlık özelliklerini analiz edebilirsiniz.

Bununla birlikte ambalajlı ürün içeriğiniz sıvı değilse, sıvı ortamda vakumladığınızda çıkacak hava kabarcıklarıyla sızıntıyı tespit etmiş olursunuz. Öte yandan ambalajlı ürün içeriğiniz sıvıysa, ambalajın sıvı bir ortamda bulunmasına gerek olmadan sızıntıyı tespit edebilirsiniz.

Vakumlu Sızıntı Testi ile ilgili Sık Sorulan Sorular

 • Vakumlu sızıntı testi hangi ambalaj türlerine uygulanır?
  Preform, PET ve şişe başta olmak üzere, gazlı ve gazsız içecek ambalajları, sağlık ve bakım ürünleri, ilaç ambalajları, gıda ambalajları vb. havayla teması kesilmiş -sızdırmazlık özelliği olması gereken- tüm ambalajlı ürünlerde uygulayabilirsiniz.
 • Vakumlu sızıntı testi herhangi bir standardı karşılıyor mu?
  Evet, bu test CFR21 FDA olarak bilinen ABD Federal Düzenlemeler Kanunu’nun 21. maddesiyle ilişkilidir. Bu, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından belirlenen, “izleme, kayıt, uyarı ve raporlama”yla ilişkilendirilmiş prosedürlerin bir parçasıdır.
 • Vakumlu sızıntı testi cihazları kalibrasyona ihtiyaç duyar mı?
  Markaya göre değişmekle birlikte, Enfor’un Türkiye temsilciliğini sürdürdüğü global lider AT2E markası bu test cihazında bir kalibrasyona ihtiyaç duymazsınız.
 • Vakumlu sızıntı testi cihazları sarf malzemeye ihtiyaç duyarlar mı?
  Sıvı ortam testlerinde sadece doğal suya ihtiyaç vardır. Bunun dışında herhangi bir sarf malzemeye ihtiyacınız yoktur.
Vakumlu Sızıntı Tet Cihazı - PLC VLT-PLC

Faydalı Bilgi

AT2e VLC-PLT Vakumlu Sızıntı Test Cihazı’nın dokunmatik ekranlı kontrol paneli ile vakumu hızlı şekilde 1 bar – 999mb basınca kadar ayarlayabilirsiniz.

AT2E VLT-PLC

Vakumlu Sızıntı Test Cihazı - PLC

30 ülkede global markaların çözüm ortağı.

AT2E, 1989 yılından beri ambalaj testlerinde uzmanlaşmıştır. Özellikle kaçak testi, kuvvet testi, boyutsal ölçüm, tork testi, patlama testi vb. konularda sektör standartlarına katkı sağlar. Bununla birlikte 5 kıtada, 30 ülkede Coca-Cola ve L’Oreal gibi dev global markalarla çalışmaktadır.

Vakumlu Sızıntı Tet Cihazı - PLC VLT-PLC

Bir yanıt yazın