Kumaş Hava Geçirgenlik Testinin Önemi
Kumaş Hava Geçirgenlik Testinin Önemi

Kumaş Hava Geçirgenlik Testinin Önemi

Kumaş hava geçirgenlik testinin önemi tekstil ürününün nefes alabilirliğinden ileri gelmektedir. Dolayısıyla kumaşın birim alanından birim zamanda bir diğer tarafına geçen hava miktarını tanımlarsınız. Bununla birlikte kumaş hava geçirgenliği “mm/sn” veya “m/sn” olarak ifade edilir. Kumaştan geçen hava akış hesabını, hava geçirgenliği test cihazı ile kolayca elde edebilirsiniz.

Katmanlı Kumaşlarda Test

Yeni üretim teknolojileri geliştikçe katmanlı kumaşlarda hem nefes alabilen hem su itici özellikler birarada görülebilmektedir. Neredeyse tüm tekstil ürünlerinde ortaya çıkan bu iki ana özelliği test edebilmek için birden fazla test cihazına ihtiyaç duyulmaktadır.

Chiuvention akıllı tesktil test cihazları IOT ekosistemiyle farklı cihaz verilerinizi tek noktada analiz imkanı sunar.

Kumaş Hava Geçirgenlik Test Prosedürü

Öncelikle hazırlanan numune cihaza yerleştirip ve test alanına kenetleyeniz. Devamında kumaşın iki tarafında belirli bir basınç düşüşü elde etmek için sarıcı hızı ayarlayıp, dikey hava akımının geçmesine hazırlayınız. Böylece nozül açıklığı ve basınç farkına göre kumaşın hava geçirgenliğini kolayca ölçebilirsiniz.

Aşağıdaki talimatlara uygun bir test yaptığınızdan emin olun:

 • Numuneyi kumaş kenarından olmamak şartı ile rastgele -temayülsüz olarak- kırışıksız ve belirgin hatalar olmaksızın seçmelisiniz. Bununla birlikte en az 1 metre keserek yerleştiriniz.
 • Test cihazınızın dengede olduğundan emin olunuz. Ayrıca eski test cihazlarında, özellikle bağlantı noktalarında hava sızdırma sorunu olabilmekte ve yanlış sonuçlar verebilmektedir.
 • Test başlıkları giysilik ve endüstriyel kullanım için değişim göstermektedir. Ayrıca giysilik kumaşlar için basınç düşüşü 100 Pa ve endüstriyel uygulamalar için 200 pa olduğunu unutmayınız.
 • Test aynı numune için aynı koşul ve parametreler altında farklı kısımlarından en az 10 kez tekrar test edilmeli ve bu değerler kaydedildikten sonra ortalamaları alınmalıdır.
AirFicient Kumaş Otomatik Hava Geçirgenlik Test Cihazı - Enfor #enfor #chiuvention

Faydalı Bilgi

Chiuvention AirFicient Otomatik Kumaş Hava Geçrigenlik Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

 • Çoklu ölçüm birimleri: mm/sn m/sn l/m²/sn ft³/dak/ft²cfm
 • Hava hızı: 0,6 ~ 10.000 mm/sn (20 cm2)
 • Test doğruluğu: ≤±0,2%F·S
 • IOT Denetleme

CHIUVENTION AIRFICIENT

Otomatik Kumaş Hava Geçirgenlik Test Cihazı

SmartTexLab mobil uygulası test sürecini uzaktan başlatabilir, izleyebilir ve kontrol ederek daha verimli ve kullanışlı hale getirir. Ek olarak, test ekipmanınızın her zaman en iyi durumda olmasını sağlamak için ekipmanımız bakım, kalibrasyon ve sarf malzemesi ikmali için otomatik hatırlatıcılarla birlikte gelir.
 • Akıllı Tekstil Test Cihazları
 • SmartTexLab IOT Ekosistemi
 • Otomatik Kalibrasyon
AirFicient Kumaş Otomatik Hava Geçirgenlik Test Cihazı - Enfor #enfor #chiuvention

Bir yanıt yazın