Işık Kabini ile Renk Farklılıklarının Karşılaştırılması - Enfor #enfor
Işık Kabini ile Renk Farklılıklarının Karşılaştırılması - Enfor #enfor

Işık Kabini ile Renk Farklılıklarının Karşılaştırılması

Işık kabini ile renk farlılıklarının karşılaştırılması, malzeme renklerinin aydınlatma ve görüntüleme koşullarının geometrik ve spektral yapısına bağlıdır. Bununla birlikte uygulama, dağınık şekilde aydınlatılan opak numunelerin renklerini ve renk farklılıklarını değerlendirmek için standart koşulları belirtir.

Dolayısıyla doğal aydınlatıcı olan gün ışığı genellikle birincil öneme sahiptir. Bununla birlikte doğal gün ışığı oldukça değişkendir ve geceleri veya iç odalarda mevcut değildir. Sonuç olarak genellikle simüle edilmiş gün ışığı kullanılır.

ASTM D1729 standardı nedir?

Öncelikle ASTM D1729 standardının, dağınık şekilde aydınlatılan opak malzemelerin renklerinin ve renk farklılıklarının görsel olarak değerlendirilmesine yönelik olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte renk uyumu kritik bir öneme sahiptir.

Dolayısıyla testi, minimum normal renk görüşüne sahip ve tercihen Kılavuz E1499’da belirtilen FM-100 Ton Testi ile derecelendirmelisiniz. Ayrıca SI birimlerinde belirtilen değerleri standart olarak kabul etmelisiniz.

ASTM D1729 renk üretim süreçlerini izlemek ve bitmiş ürünleri denetlemek için kullanılır.

Işık kabini ile renk farklılıklarının karşılaştırılması test prosedürü

 1. Aydınlatma ve Görüntüleme:
  Önceliklikle malzemeleri, belirli aydınlatmayı elde edecek mesafede yerleştiriniz. Bununla birlikte malzemelerin aynı düzlemde olduğunu kontrol ediniz. Genellikle numuneleri 450 ila 600 mm (18 ila 24 inç) mesafeden görüntülemelisiniz.
  Numuneleri yaklaşık 45° açıyla aydınlatarak güvenli şekilde doğrudan gözlemleyiniz.
 2. Işık Kaynakları:
  Öncelikle numunelerin aynı yansıma ve floresans spektrumlarına sahip olduğu durumlarda eşleşeceğini bilmelisiniz. Bununa birlikte çoğu zaman spektrumlar aynı olmayacağından, farklı ışık kaynakları altındaki eşleşmeyi doğrulayamazsınız. Buna “metamerizm” denir. Sonuç olarak metamerizmi test etmek için, numuneyi genellikle gün ışığı altında ve en az bir başka kaynak altında karşılaştırmalısınız.
 3. Renk Farkının Değerlendirilmesi:
  Sonunda ton, açıklık (veya değer) ve doygunluk (veya kroma) gibi renk farkı bileşenlerini, önem sırasını belirterek gözlemlemelisiniz. Örneğin, kırmızı bir numunenin verilen standarttan orta derecede daha sarı, biraz daha koyu ve çok az doygun olduğunu belirtilebilirsiniz.
  Eleştirel değerlendirme için malzemeleri değiştirip ve değerlendirmeyi tekrarlamanız önemlidir.
testex-tu300c-renk-karsilastirma-isik-kabini-enfor-1

Faydalı Bilgi

Testex TU300C/D Renk Karşılaştırma Işık Kabini‘nin öne çıkan özellikleri:

 • 3 Farklı Kabin Boyutu
 • 4 Farklı Standart Lamba
 • 3 Farklı Opsiyonel Lamba
 • 45° Açılı Tabla
 • Ayrı Kaydedilebilir Lamba Çalışma Saati

TESTEX TU300

Renk Karşılaştırma Işık Kabini

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
 • Güçlü referanslar.
 • Fiyat-performans cihazları.
 • Sektörün tercihi.

Bir yanıt yazın