Kumaş Su Geçirmezlik Testinin Önemi - Enfor #enfor
Kumaş Su Geçirmezlik Testinin Önemi - Enfor #enfor

Kumaş Su Geçirmezlik Testinin Önemi

Kumaşın su geçirmezliği esas olarak iki açıdan ele alınır: su penetrasyonu ve yüzey ıslanması. Bununla birlikte sıvı haldeki suyun kumaşın diğer tarafına nüfuz etme özelliğini geçirgenliği, tersine ise su penetrasyonuna karşı direnç diyebilirsiniz. Ayrıca bir kumaşın su ile kolayca ıslanabilme özelliğine de yüzey ıslanması diyebilirsiniz.

Kumaşların su geçirmezliği 3 ana faktörde ele alınır: yüzeyinin temas açısı, kumaş kaplaması ve kullanım ortamı.

Bu test yöntemi, tekstil endüstrisi tarafından çeşitli uygulamalar için tekstillerin değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılır.

Kumaş su geçirmezlik testi nasıl yapılır?

Öncelikle kumaşın su geçirmezliğini iki aşamada test edebilirsiniz:

  1. Sıvı suyun kumaştan geçmesini engellemek
  2. Kumaşı ıslatmak

Dolayısıyla kumaşların su direncini, kullanıldıkları çeşitli senaryolara göre test etmenin de iki ana yöntemi vardır:

  1. Hidrostatik basınç testi
  2. Püskürtme testi

Su penetrasyonunda kumaşın lif, iplik ve işlenme yapısı oldukça önemlidir.

Kumaş su geçirmezliği için hidrostatik basınç testi

Öncelikle suyu bir kumaştan geçirmek istediğinizde dirençle karşılaştığını göreceksiniz. Böylece kumaşın su penetrasyonuna karşı olan direncini, su geçirmez apresi olanlar da dahil olmak üzere her türlü kumaşa uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak kumaşın bir tarafına, kumaşın arkasından su damlacıkları sızana kadar su basıncı uygularsınız. Dolayısıyla kumaşın dayanabileceği hidrostatik basınç ne kadar yüksek olursa, su geçirmezliğin de doğru orantılı olarak iyi olduğunu hesaplayabilirsiniz.

Kumaş su geçirmezliği için püskürtme testi

Öncelikle numune üzerine sürekli olarak su püskürterek veya damlatarak, numune yüzeyindeki ıslanma özelliklerini gözlemlemelisiniz. Böylece giysinin yağmura maruz kaldığında ıslanma derecesini simüle etmiş olursunuz. Sonuç olarak test sonucunun büyük ölçüde lif, iplik ve kumaşın yapısı ve işlenmesine bağlı sonuçlar ortaya koyduğunu göreceksiniz. Dolayısıyla sabit basınçta birim zamanda kumaştan geçen su miktarını ölçerek karşılaştırmalı analiz yapabilirsiniz.

testex-tf163c-su-gercirmezlik–test-cihazi-enfor-1

Faydalı Bilgi

Testex TF163C Su Geçirmezlik Test Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

  • 3 Farklı Basınç Aralığı
  • 5 Farklı Test Modu
  • Dokunmatik Panel – Bilgisayarsız Çalışma İmkanı

TESTEX TF163C

Su Geçirmezlik Test Cihazı

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
  • Güçlü referanslar.
  • Fiyat-performans cihazları.
  • Sektörün tercihi.

Bir yanıt yazın