Kumaş Kalınlığı Testi ve Dijital Kumaş Kalınlık Ölçümü - Enfor #enfor

Kumaş Kalınlığı Testinin Önemi

Kumaş kalınlığı, esas olarak iplik inceliğini ifade eder. Bununla birlikte  kumaşın bir parametresidir ve renk haslığı, sıcaklık, nefes alabilirlik, rüzgar direnci, sertlik, dayanıklılık ve giyim performansının diğer birçok özelliğine etki eder.

Kumaş kalınlığını testi, farklı tüketici taleplerini karşılamak için sıklıkla tercih edilir.

Dijital Kumaş Kalınlık Ölçümü

Dijital kumaş kalınlık ölçüm cihazı ile kumaş vd. tekstil ürünlerinin kalınlığını belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte çeşitli dokuma ve örme kumaşların kalınlık ölçümü ve diğer tekdüze ince malzemelerin kalınlığının belirlenmesi için de kullanabilirsiniz.

Dijital kumaş kalınlık ölçerin pamuklu kumaşlar, örme kumaşlar, çarşaflar, mendiller, kağıt endüstrisi vb. gibi birçok endüstride fonksiyonel tekstil test araçlarından biri haline gelmiştir.

Dijital Kumaş Kalınlık Test Prosedürü

 1. Numune hazırlama
  Numuneyi ilgili standartlara göre belirli bir şekilde seçiniz.
 2. Cihazla kontrol
  Başlatma veya durdurma düğmesine basınız ve kaldırma çubuğunun sınırlama olmaksızın hareket edip edemediğini kontrol ediniz.
 3. Kumaşa uygun seçim
  Kumaş numunesinin gereksinimlerine uygun baskı ayağı alanını, presleme süresini ve ağırlıkları seçiniz.
 4. Teste başlama
  Test koşullarını ve süresini seçtikten sonra, baskı ayağı kaldırıp, numuyi gerilimsiz olarak test tezgahına yerleştiriniz. Devamında testi başlatınız.
 5. Ölçüm
  Gösterge ışığı yandığında, kalınlık değerini elektronik göstergeden kaydediniz. Ayrıca sürekli testte, okuma göstergesi söndükten sonra baskı ayağının yukarı ve aşağı kalkıp, döngü boyunca otomatik ilerleyeceğini unutmayınız.
testex-tf121c-kumas-kalinlik-olcum-cihazi-enfor-1

Faydalı Bilgi

Testex TF121C Kumaş Kalınlık Ölçüm Cihazı‘nın öne çıkan özellikleri:

 • 25mm Azami Numune Kalınlığı
 • 0,01 ~ 0,001mm Hassasiyet
 • 5 Farklı Baskı Ayağı Alanı
 • 2 Farklı Baskı Zamanı
 • Dijital Ekran

TESTEX TF121C

Kumaş Kalınlık Ölçüm Cihazı

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
 • Güçlü referanslar.
 • Fiyat-performans cihazları.
 • Sektörün tercihi.

Bir yanıt yazın