İplik Tüylenmesi Testi

İplik Tüylenmesi Testinin Önemi

İplik tüylenmesi testinin önemi, ipliğin yapısını ölçümlemekle ilgilidir. Öncelikle ipliğin düzgünlüğü, yabancı lif oranı vb. özelliklerinin ipliğin dış görünüşünü belirlediğini bilmelisiniz. Bununla birlikte iplik tüylülüğünün rüzgar koruması, ısı tutuculuğu, termal özelliği, yumuşaklığı ve su absorbe etme gibi pozitif yan etkilerini de hesaplayabilirsiniz.

Bunun yanında tüylülük, iplik lif mukavemetini de etkiler.

İplik Tüylenmesi Nedir?

İpliğin yüzeyinde bulunan lifler, ipliğin kendisiyle yeterince bağlanayabilir. Böylece iplik eğirme sırasında sürtünme ve dış kuvvetlerin etkisine maruz kalır. Dolayısıyla lifler iplik yüzeyinin dışına çıkar.

Sürtünme ve bükülme etkisine bağlı olarak ortaya çıkan tüylülük problemi, iplik türüne ve morfolojisine göre farklılık gösterir. Tüylülük problemi yüzen, uç ve ilmek tüylülüğü olarak üç gruba ayrılmaktadır.

İplik Sarım Testi

İplik tüylülüğü; ipliğin düzgünlüğü, aşınma ve pillinglenme, nefes alabilirlik, net görünümünü ve desenini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda iplikteki liflerin mukavemetini de büyük ölçüde etkiler.

Bununla birlikte büküm, eğirme işleminin önemli bir adımıdır ve eğirme işleminde kullanılan çekim çerçevelerinin, iplik tüylülüğü üzerinde direkt rol oynamaktadır. Dolayısıyla iplik sarım çıkrığı önemli bir test cihazı olarak ön plana çıkmaktadır:

Böylece iplik sayım ve mukavemet testiniz için önceden belirlenmiş uzunlukta ve dönme sayısında olan iplik çileleri oluşturabilirsiniz. Ayrıca sarım başlığı farklı uzunluklarla ve ön gerim aparatıyla elektronik olarak test edebilirsiniz.

testex-ty360-iplik-sarim-cikrigi-enfor-2

Faydalı Bilgi

Testex TY360 İplik Sarım Çıkrığı‘nın öne çıkan özellikleri:

  • 3 Farklı Bobin
  • Ayarlanabilir Sayım Sayısı ve Hassasiyeti
  • PLC Panel Dijital Sayaç

TESTEX TY360

İplik Sarım Çıkrığı

Testex, 2014 yılından beri kumaş üretim sektörü için fiziksel performans test cihazları üretmektedir. Yazılımı, kumaş, iplik, elyaf, ev tekstili, teknik tekstil ve geotekstil sektörlerine yönelik yarı-mamül kumaşlar için uluslararası test standartlarını destekler. 100’den fazla ülkede kalite kontrol ve Ar-Ge testleri için tercih edilen Testex, uluslararası markalara akreditedir.
  • Güçlü referanslar.
  • Fiyat-performans cihazları.
  • Sektörün tercihi.

Bir yanıt yazın